חזרה לדף הבית

 

May 14, 2010

לבטל מס רכישה עכשיו!

 

כולנו יודעים שמחירי הדירות נוסקים לשמיים. מה שלא כולם מבינים זו הסיבה לעליית המחירים. והסיבה האמיתית היא שאין דירות למכירה. אם נסתכל בנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה על מספר הדירות הגמורות המוצעות למכירה נגלה את העובדות הבאות: בעוד שבאפריל 2007 היו בארץ 13131 דירות גמורות למכירה, באפריל 2008 היו 9773 דירות למכירה , באפריל 2009 היו 9286 דירות למכירה ואילו באפריל 2010 אין מספר מדוייק של הלמ"ס אבל מדברים על כ 4000 דירות בלבד בכל המדינה. מצב זה הוא הגורם הישיר והעיקרי לעליית מחירי הדירות. כל הסיפורים על קבוצות הרכישה שמעלות את מחירי הקרקע נכון בחלקו אך אין קשר בין זה לסיבה האמיתית לעליית המחירים. והצעקות של הקבלנים יצאו על כך שכעת פוטנציאל הקונים שלהם הצטמצם. ולכן הרווחים שלהם הצטמצמו. מה לעשות ולבנות דירה בארץ זה תהליך שלוקח כ - 24 חודש . כך שאם היום כל הקבלנים אומרים לעצמם כדאי למכור דירות והם מייד מתחילים למכור, הם מוכרים את מירב הדירות בסוף הבניה היות ואז כשהדירות מוכנות, הם מצליחים להשיג את המחירים הטובים ביותר. המשמעות היא שלשיווק קרקעות מסיבי תיהיה השפעה על המחירים בעוד שנתיים לפחות.

אז איך לעצור את מחירי הנדל"ן והאם זה אפשרי?

ראשית ממה שכתוב למעלה זה ברור שכמו שחוסר דירות גרם לכך שהמחירים יעלו , עודף דירות יגרום לכך שהמחירים יירדו, וזה יקרה בעוד שנתיים שלוש. בתקופת הביניים יש צורך בהתערבות ממשלתית להורדת מחירי הדירה וזה ניתן להשיג באמצעות שינוי (זמני?) של מערך המיסים על הנדל"ן. ראשית יש לתת פטור מלא ממס רכישה לקוניי דירה ראשונה זה אמור להוזיל בכ-2% את מחיר הדירה. שנית יש לתת פטור (חלקי?) ממס שבח למוכרי דירות שמתחייבים לא לרכוש דירה במהלך 4 השנים הקרובות. מצב זה יעלה במיידי את היצע הדירות וע"י כך יוזיל את מחיר הדירות . לאלה שרכשו דירה לפני כשנתיים יש רווח עצום שמגיע במקרים מסויימים באזור המרכז ל 50% ממחיר הדירה. החסכון במס יכול להגיע ל 25% ממחיר הדירה . אז הטענה כנגד יכולה להיות ששוב בעלי הממון מרוויחים. אבל אי אפשר להחזיק את המקל בשני קצותיו. מהלך שכזה יביא בהכרח לירידה במחירי הדירות.

 

 

 

May 8, 2010

למכור את תיק המניות עכשיו

למכור את תיק המניות עכשיו כי כולם אומרים  שבטווח הקצר הבורסה תרד. כולם גם אומרים שבטווח הארוך הבורסה תעלה. כל מה שנשאר הוא לברר מה זה טווח קצר ומה זה טווח קצר. ב 2007 שמענו דיבורים דומים. התברר כי מי שמכר ב - 2007 את תיק המניות שלו הרוויח בגדול שכן הבורסה חזרה לעצמה רק עכשיו וגם זה היה ליום אחד. האמרה הידועה כי לאורך זמן ההשקעה בבורסה עדיפה הולכת ומתפוגגת ככל שהפער בזמנים בין שיא אחד למשנהו הולך ומתרחב.

המשבר שלפנינו אינו הולך להעלם ו/או להתפוגג לא משנה כמה כסף יזרימו ליוון כי מה שצריך להשתנות זו התנהגות היוונים ואלה, כפי שראינו לאחרונה, לא ממהרים לשנות את התנהגותם. אם הלוואות ובלעדיהם יוון חיית לבצע קיצוץ דרסטי בתקציב ודווקא בחלקי התקציב של עזרה לחלשים כמו קצבאות למיניהם. זהו מהלך פוליטי מאד קשה ואני לא רואה את פפנדראו , ראש ממשלת יוון , מצליח לעשות כך.

המסקנה היא שכל אלה שהלוו כספים ליוון לא יראו אותם בחזרה. ומדובר בבנקים אירופאים שמחיקה שכזו יכולה בנקל להביא אותם לפשיטת רגל ולמשוך את כל הבורסות בעולם הלאה למטה.
לכן לא משנה כמה כבר הפסדתם בשבועיים האחרונים, אתם עדיין ברווח יחסית לעוד שבועיים.

 

May 7, 2010

אז מה קורה כשמדינה פושטת רגל

ההבדל העיקרי בין מדינה פושטת רגל לחברה פושטת רגל הוא שהמדינה ממשיכה להתקיים. בהנחה שאף מדינה אחרת לא תכריז מלחמה על אותה מדינה שפשטה רגל , אז מבחינת שאר העולם מה שקרה הוא שכל הכספים שניתנו כהלוואה ישירה או כהשקעה באג"ח של אותה מדינה - נמחקו.

מי נתן כספים אלו ? המלווים הגדולים ליון הם בנקים ומוסדות פיננסים אירופים. על פי דה מרקר שמצטט את ה BIS (- הבנק להסדרים בין לאומיים, המשמש כבנק מרכזי עבור כל הבנקים המרכזיים בעולם) החלוקה היא כדלקמן:

בנקים צרפתיים - 73 מיליארד יורו

בנקים שוויצרים - 60 מיליארד יורו

בנקים גרמניים - 39 מיליארד יורו

סה"כ מצבת חובות יון היא כ - 250 מיליארד יורו כך שיש עוד כ 78 מיליארד יורו שמפוזרים בעקר באירופה בגופים שונים.

אם כך הבעיה בפשיטת רגל של מדינה היא של אלה שנתנו לה כסף. ובמקרה של יון אנו צפויים לפשיטת רגל של בנקים אירופאים גדולים שיגרמו למשבר חמור יותר מהמשבר שהיה ב - 2008 אלא שהפעם מרכז המשבר יהיה אירופה ולא ארה"ב.

זו הסיבה העיקרית שמדינות אירופה עושות כל מאמץ לעזור ליון.

מבחינת אזרחי יון - מצב של פשיטת רגל פירושו ששירותים שניתנו ע"י הממשלה יפסיקו להינתן. בריאות, חינוך, תחבורה ציבורית - כל אלה דברים שניתנו חינם או בסבסוד גבוה - יפסקו. המשמעות היא שיצטרכו לפטר באופן מסיבי הרבה עובדי ציבור.

השלב הבא הוא פגיעה בתשלומי הפנסיה של כל אלה הנסמכים על הממשלה.

הבעיה היא שכחלק מהתנאים למתן הלוואות הסיוע , המדינות שנותנות את הסיוע דורשות קיצוץ תקציבי חד שיביא חלק מהסממנים של פשיטת הרגל כמתואר לעיל. ועל כך יצאו להפגנה אזרחי יון. הם לא מבינים שמבחינתם המדינה כבר פשטה את הרגל.

 

 

Tuesday, May 04, 2010

 

הבנק של המדינה

אתמול התפרסם כי הוגשה תביעה ייצוגית נגד בנק לאומי בטענה כי הבנק עזר לבועז יונה (המנכ"ל ובעל השליטה בחפציבה) להסוות את מצבה האמיתי מהציבור. על פי התביעה מתברר כי בועז יונה משך כספים מחפציבה לכיסו הפרטי , וכשאני אומר כספים הכוונה היא לא למיליון או שניים שגם אלו סכומים שיכולים לעזור לכל אחד מאיתנו , אלא 48 מיליון ש"ח.

עכשיו הבעיה בחברה ציבורית כמו חפציבה, שמוטלת עליה חובה לדווח על מצבה הכספי כל שלושה חודשים. בועז יונה ידע שהוא צריך להעלים חוב של 48 מיליון ש"ח אז מה הוא עשה? הוא פנה לבנק לאומי ובקש הלוואה בחברה פרטית שהייתה רק שלו של 48 מיליון ש"ח למשך 10 ימים. את ההלוואה הוא קבל כמה ימים לפני תאריך הדיווח של הדוחות (בסוף כל רבעון) העביר את ה - 48 מיליון ש"ח לחפציבה וראה זה פלא, בתאריך דיווח הדוחות בועז יונה לא חייב אגורה לחפציבה. שבוע אחרי תאריך הדיווח , העביר בועז יונה את הכסף מחפציבה חזרה לחברה הפרטית שלו ופרע את ההלוואה. כולם שמחים.

הלוואה של 48 מיליון ש"ח לא מאשר מנהל הסניף השכונתי שלנו. הלוואה של 48 מיליון ש"ח מאושרת בוועדת אשראי שיושב בה לפחות חבר הנהלה אחד ולפעמים גם המנכ"ל. כלומר הנהלת בנק לאומי ידעה על ההלוואה. אני נוטה לתת קרדיט לחברי וועדת האשראי של בנק לאומי שהם חכמים ונבונים וחזקה עליהם שידעו מה מטרת ההלוואה קצרת הימים שקבל בועז יונה.

בועז יונה נשפט לשבע שנות מאסר על גניבה חויב לפצות את בעלי הדירות בכ- 8 מ' ש"ח .

האם המעשה של חברי הנהלת הבנק , בעצם אישור ההלוואה שונה בהרבה? האם אין הם מסייעים לגניבה? אם כן , על פי חוקי המדינה, על סיוע לגניבה עומדים לדין פלילי. איפה המשטרה ?